Start FILTRY
FILTRY

FILTRY

 Jakie są skutki jazdy ze zużytym filtrem powietrza?
Filtr powietrza to jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu – zatrzymuje zanieczyszczenia z atmosfery, aby silnik zasysał oczyszczone powietrze. Jeśli jest niedrożny lub zabrudzony, zmniejsza się przepływ powietrza, a to z kolei przekłada się na spadek mocy w samochodzie. Mocno zużyty filtr może przepuszczać duże drobiny kurzu i innych zanieczyszczeń, które niszczą gładzie cylindrów czy tłoki we wnętrzu silnika.

Filtr powietrza w Twoim samochodzie wymaga wymiany? Wybierz sprawdzone filtry ProfiPower – jakość gwarantowana!

 Czy warto wybrać najtańszy filtr powietrza?
Podczas czynności serwisowych najczęściej zwraca się uwagę na jakość filtrów paliwa i oleju. Filtr powietrza traktowany bywa po macoszemu, a głównym kryterium jego wyboru dla kierowców najczęściej jest cena. Warto jednak pamiętać, że najtańsze filtry powietrza często są niskiej jakości. Zła decyzja w tym zakresie może przełożyć się na większe wydatki w przyszłości. Dlatego planując wymianę zastanów się nad wyborem właściwego filtra. Jego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń z atmosfery tak, aby do silnika i trafiało czyste powietrze. Jeżeli filtry są brudne i zapchane, przełoży się to na spadek mocy silnika, a co za tym idzie np. na intensywniejszą pracę turbosprężarki czy wzrost zużycia paliwa. W rezultacie silnik może też słabiej reagować na dodawanie gazu przez kierowcę. Po przejechaniu 20 tys. km filtry zaczynają tracić swoje właściwości. Dlatego należy pamiętać o ich regularnej wymianie, szczególnie wtedy, kiedy samochód jest mocno eksploatowany.


 Co wpływa na jakość filtra kabinowego i powietrza, którym oddychamy, prowadząc auto?
Na jakość filtra kabinowego ma wpływ materiał użyty do jego produkcji – filtry przeważnie wykonane są z papieru lub różnego rodzaju włóknin. Warto zwrócić na to uwagę podczas dokonywania zakupu, bo każdy materiał ma inną trwałość w specyficznych warunkach. Jeżeli wiemy, że samochód będzie narażony na eksploatację w dużej wilgoci, to w takim wypadku filtry papierowe mogą być mało trwałym rozwiązaniem.

Czynnikami przekładającymi się na jakość filtra kabinowego są również gęstość oraz ułożenie materiału filtrującego – jeżeli materiał ułożony jest w sposób zwarty, a jego położenie w obudowie jest stabilne, to trwałość takiego filtra będzie większa. Dodatkowo filtr może zawierać warstwę węgla aktywnego, który zwiększa wydajność filtracji, wyłapując mniejsze zanieczyszczenia.

Filtry kabinowe ProfiPower dostępne od ręki na platoformie LIONPARTS.PL 

 Kiedy wymienić filtr kabinowy?
Filtr kabinowy zabezpiecza nas przed wdychaniem pyłków i zanieczyszczeń, które dostają się do samochodu. Warto wymieniać filtr przynajmniej raz w roku lub średnio co około 20-30 tys. kilometrów. Wymiana filtra powinna nastąpić przed rozpoczęciem sezonu intensywnego korzystania z klimatyzacji, zwykle na wiosnę. Najlepiej połączyć ją z czyszczeniem i dezynfekcją układu klimatyzacji. Dzięki temu będzie można cieszyć się neutralnym zapachem z kratek nawiewowych, a drogi oddechowe kierowcy oraz pasażerów zostaną zabezpieczone przed niepożądanymi drobnoustrojami. Regularna wymiana zapewnia także prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz kabiny, a co za tym idzie – zapobiega parowaniu szyb podczas jazdy. Różne rodzaje filtrów zapewniają różne stopnie filtracji i ochrony użytkownika. Skontaktuj się z lokalnym partnerem ProfiAuto – sklepem, hurtownią lub serwisem samochodowym, aby dobrać odpowiedni filtr do Twojego pojazdu.

Jaka jest rola filtra kabinowego?
Filtr kabinowy odpowiada za jakość powietrza, które trafia do przestrzeni użytkowej samochodu. Jego zadaniem jest zatrzymywanie kurzu, pyłków, drobnoustrojów oraz innych zanieczyszczeń typowych dla ruchu ulicznego. Dzięki filtrowi kabinowemu możemy oddychać swobodnie podczas jazdy. Już teraz sprawdź szeroką ofertę filtrów kabinowych ProfiPower dostępnych od ręki w naszym sklepie!

 Czym kierować się przy wymianie filtra kabinowego?
Filtry kabinowe pełnią istotną funkcję w samochodzie. Ich wymiana jest równie ważna, jak wymiana filtra olejowego, a zwlekanie z tą czynnością może skutkować kosztowną naprawą układu klimatyzacji lub nawiewów. Dlatego nie warto oszczędzać na wymianie filtra na nowy. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a pozwoli uniknąć zdecydowanie większych kosztów związanych z ewentualnym szerszym serwisem. Przy zakupie nowego filtra kabinowego warto wybrać taki, który posiada warstwę z węgla aktywnego. Zapewnia on większe bezpieczeństwo układu klimatyzacji. Przekłada się to w sposób bezpośredni również na nasze zdrowie. 

 Jakie mogą być skutki zbyt późnej wymiany filtra olejowego?
Wiesz, że olej ma ograniczoną zdolność do neutralizacji (dyspersji) zanieczyszczeń, jak i zdolność ich zmywania? Jeżeli nie wymienisz filtra oleju na czas, może to doprowadzić do zakleszczenia pierścieni, spadku mocy silnika i bardzo dużego zużycia oleju. Co więcej, odbije się to także na tłokach, a konkretnie przyczyni się do mikropęknięć i problemów z chłodzeniem oraz spowoduje zatkanie kanałów olejowych. Filtr olejowy należy wymieniać zgodnie z zaleceniami i nie zwlekać z tą czynnością, aby uniknąć wysokich kosztów ewentualnych dalszych awarii.

 Jak dbać o filtr powietrza?
Czyste powietrze jest ważne nie tylko dla człowieka, ale także dla samochodu. Filtr powietrza oczyszcza to, co napływa do silnika. Uszkodzić go mogą zwykły kurz i inne, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów filtry zaczynają tracić swoje właściwości. Jeżeli są brudne,  przełoży się to na spadek mocy silnika, a co za tym idzie np. na intensywniejszą pracę turbosprężarki czy wzrost zużycia paliwa. W rezultacie silnik może też słabiej reagować na dodawanie gazu przez kierowcę.

 Jaka jest rola filtra paliwa?
Filtr paliwa zanieczyszczany jest na bieżąco podczas użytkowania samochodu. Pozwala zatrzymywać brud, drobinki śmieci i cząstki stałe, na które można natrafić w paliwie niskiej jakości. Jeżeli filtr jest niesprawny, to zakłóca prawidłową pracę silnika spalinowego i wpływa na obniżenie jego mocy. Dalszym skutkiem mogą być problemy z układem rozruchowym samochodu. W przypadku zbyt później i niezgodnej z zaleceniami producenta wymiany filtra może dojść do uszkodzenia wtryskiwaczy i zapowietrzenia całego układu paliwowego.

 Dlaczego warto pamiętać o wymianie filtra kabinowego?
Zależy Ci na komfortowym użytkowaniu klimatyzacji w samochodzie? Oprócz wyczyszczenia samej klimatyzacji, zadbaj również o regularną wymianę filtra kabinowego. Zaniedbanie w tym względzie może wywoływać reakcje alergiczne, takie jak kichanie, kaszel czy łzawienie oczu. Będą one spowodowane brudem, kurzem i bakteriami gromadzącymi się w układzie wentylacji samochodu. Postaw na sprawdzone filtry ProfiPower!